Pani detektyw kontra marynarka wojenna

Sprawa z drugim dnem

Robert Dugoni, autor bestsellerowych powieści kryminalnych serwuje czytelnikom nową książkę – Brudna sprawa ze sklepu internetowego www.taniaksiazka.pl. Tym razem poprowadzi fabułę dotyczącą śledztwa w sprawie morderstwa małego dziecka. Tracy Crosswithe, odważna agentka, podejmuje trop, który prowadzi ją do jednego z żołnierzy z marynarki wojennej, którego oddział stacjonuje w miasteczku. Daje mu jasno do zrozumienia, że depcze mu po piętach. Bardzo szybko napotyka przeszkody w dochodzeniu, a kłody pod nogi rzucają jej bardzo wysoko postawieni urzędnicy państwowi. Okazuje się, że osoby, które z zasady powinny bronić prawa, łamią je najczęściej. W dodatku nie przejmują się ewentualnymi konsekwencjami, wymiar sprawiedliwości mają w kieszeni, a liczne układy pozwalają im na swobodne funkcjonowanie.

Z pozoru sprawa wydaje się prosta – potrącenie ze skutkiem śmiertelnym. Co prawda nie ma żadnych świadków zdarzenia, ale szereg dowodów znalezionych na miejscu zbrodni pozwala pani detektyw na sprawne dochodzenie. Okazuje się, że żołnierz, którego podejrzewa, jest zamieszany w o wiele grubszą intrygę. W okamgnieniu Crosswithe znajduje się w samym środku wojny narkotykowej, której przedstawiciele znajdują się po stronie chronionej przez prawo. Doskonale wie, że w momencie rozpoczęcia śledztwa nie będzie dla niej odwrotu. Wszystko zaczyna się komplikować, a dodatkowo nie kobieta nie może pozbyć się wrażenia, że cały czas ktoś ją obserwuje. Następuje moment, w którym nie może już nikomu ufać, wszyscy znajdują się w kręgu podejrzanych.

Skomplikowana i zagmatwana sprawa

Autor zwykł prowadzić fabułę w taki sposób, by początkowo kilka wątków wydawało się niezwiązanych ze sobą. Pozwala czytelnikowi w całości skupić się na zbieraniu poszlak, pozostawia miejsce na domysły i dywagacje. Wprowadzone wątki poboczne, a w tej części jest ich dość dużo, nie zaburzają odbioru głównej intrygi. W dodatku każdy z nich zostaje zamknięty w taki sposób, by nie było wątpliwości co do jego zakończenia. Na uwagę zasługuje doskonałe odwzorowanie topografii Seattle, a panująca, zimna, jesienna aura tylko podbija nastrój tajemniczości.

Punkt kulminacyjny powieści jest niezwykle intensywny, a zakończenie nieoczywiste. Wielbiciele kryminałów będą zachwyceni sposobem, w jaki książka będzie finiszowała. Bohaterowie są skrojeni bardzo dobrze, wielowarstwowo, a ich decyzje nie zawsze będą łatwe do przewidzenia. Dodatkowo wprowadzony jest wątek winy, zarówno jej odczuwania jak i braku oraz sposoby na radzenie sobie z nią.

Ludzie zdjęcie utworzone przez Racool_studio - pl.freepik.com